strona

 

Leczenie otorynolaryngologiczne z wykonaniem otoskopii, płukania przewodu słuchowego, rhinoskopii, laryngoskopii i pharyngoskopii

Otorynolaryngologia jest dziedziną medycyny zajmującą się czynnościami i leczeniem schorzeń oraz profilaktyką chorób początkowych odcinków układu oddechowego i pokarmowego oraz narządów zmysłów w obrębie trzewioczaszki: ucha, nosa i zatok, gardła oraz krtani. Ze względu na to, że narządy te mają często kontakt ze środowiskiem zewnętrznym, są jako pierwsze narażone na działające czynniki chorobotwórcze, urazy i wnikające ciała obce, a rozwijający się w nich proces zapalny, oprócz upośledzania ich ważnych funkcji, jest bramą wejścia zapalenia do wnętrza organizmu i dalszego szerzenia się choroby. Tymi drogami również mogą znaleźć ujście różne procesy zapalne sytuujące się w narządach którymi zajmuje się otorynolaryngologia, bądź w innych głębszych strukturach organizmu poprzez patologiczne wypływy i wydzieliny, kaszel i inne odruchy ze strony organizmu, które początkowo mogą być jedynymi objawami rozwijającej się choroby.

Wykonujemy:

Otoskopie (wziernikowanie ucha) - jest to badanie fizykalne ucha, w którym ocenia się przewód słuchowy zewnętrzny wysłany delikatną skórą i pośrednio ucho środkowe przez ocenę błony bębenkowej. Do jego wykonania stosuje się wziernik uszny – otoskop lub endoskop pozwalający na oglądnie głębszych struktur, który wprowadza się do przewodu słuchowego, będącego początkowym odcinkiem narządu słuchu i równowagi.

Płukanie przewodu słuchowego – może być zabiegiem pielęgnacyjnym, bądź leczniczym polegającym na wprowadzeniu płynu pod niewielkim ciśnieniem do zewnętrznego przewodu słuchowego, w celu jego oczyszczenia lub przeprowadzenia kuracji leczniczej, z zapewnieniem odprowadzenia cieczy i wypłukanych zanieczyszczeń. Pielęgnowanie ucha obejmuje czynności pozwalające na utrzymanie prawidłowego stanu higieny i jego funkcji, dlatego pielęgnacyjne płukanie zewnętrznego przewodu słuchowego stosuje się w celu usuwania zgromadzonej tam woskowiny i oczyszczenia kanału słuchowego z zanieczyszczeń, które mogą się w nim gromadzić. Lecznicze płukanie ucha ma na celu usunięcie wydzieliny zapalnej lub drobnych ciał obcych, które dostały się do zewnętrznego przewodu słuchowego, a także złagodzenie stanu zapalnego poprzez likwidację drobnoustrojów i pasożytów wywołujących chorobę oraz działanie kojące dzięki specjalnym preparatom aplikowanym w trakcie zabiegu. Ciśnienie, z którym wprowadzany jest preparat, umożliwia dotarcie leku do wszystkich miejsc i zakamarków, do których nie sposób dotrzeć podczas normalnego czyszczenia ucha, co przyspiesza proces leczenia.

Rhinoskopie (wziernikowanie nosa) - jest to badanie fizykalne nosa, w którym ocenia się struktury jamy nosa, przegrody nosowej i ujścia zatok. Do jego wykonania stosuje się wziernik nosowy - rhinoskop lub endoskop pozwalający na oglądnie głębszych struktur, który wprowadza się do jamy nosowej, będącej początkowym odcinkiem układu oddechowego i narządu węchu.

Laryngoskopie (wziernikowanie krtani) - jest to badanie fizykalne krtani, w którym ocenia się struktury krtani, wchodzącej w skład dróg oddechowych oraz nagłośni odpowiadającej za zamykanie dróg oddechowych w trakcie odruchu połykania. Do jego wykonania stosuje się wziernik krtaniowy - laryngoskop lub endoskop pozwalający na oglądnie głębszych struktur, który wprowadza się przez jamę ustną.

Pharyngoskopie (wziernikowanie gardła) - jest to badanie fizykalne gardła, w którym ocenia się struktury gardła, będącego skrzyżowaniem początkowych odcinków układu oddechowego i układu pokarmowego. Do jego wykonania stosuje się wziernik krtaniowy - pharyngoskop lub endoskop pozwalający na oglądnie głębszych struktur, który wprowadza się przez jamę ustną.


powrót