Czym są antropozoonozy?

Czym są antropozoonozy?

Choroby odzwierzęce (antropozoonozy) to choroby, które w sposób naturalny mogą zostać przeniesione ze zwierząt na człowieka. Do chorób odzwierzęcych należą choroby zakaźne (infekcyjne) wywoływane przez drobnoustroje, do których można zaliczyć przede wszystkim bakterie, wirusy, czynniki subwirusowe, riketsje i grzyby oraz choroby pasożytnicze (inwazyjne) wywoływane przez pasożyty, do których można zaliczyć pierwotniaki, płazińce, obleńce, kolcogłowy, stawonogi, mogące bytować na powierzchni (ektopasożyty) lub wewnątrz (endopasożyty) ciała innych organizmów – żywicieli. Chorobotwórcze dla organizmu mogą być same drobnoustroje bądź pasożyty bytujące w organizmie poprzez drażnienie i uszkodzenia mechaniczne danego narządu czy układu lub wywoływanie reakcji alergicznych, ale również ich produkty metabolizmu (toksyny), które oddziaływują niekorzystnie na różne układy i wywołują zatrucia. Zarażenie może nastąpić poprzez bezpośredni kontakt ze zwierzętami chorymi lub nosicielami w trakcie zabawy i zabiegów pielęgnacyjnych bądź hodowlanych, także poprzez pokąsania czy zadrapania przez zwierzęta oraz ukłucia przenosicieli chorób (komarów, pcheł, kleszczy), ale również poprzez kontakt z zakażonymi wydalinami, wydzielinami, krwią oraz innymi zakażonymi materiałami i zanieczyszczeniami pozostawionymi przez zwierzęta. Zarażenie może nastąpić również pośrednio drogą oddechową w wyniku przebywania w pobliżu zarażonego zwierzęcia oraz poprzez surowce spożywcze pochodzenia zwierzęcego i inne zanieczyszczone pokarmy, w których mogą znajdować się drobnoustroje chorobotwórcze i inwazyjne formy pasożytów.

Antropozoonozy stanowią narastający problem medyczny i weterynaryjny XXI wieku, gdyż zwierzęta są coraz częściej nieodzownym elementem wielu gospodarstw domowych i są traktowane na równi z innymi członkami rodziny. Jednak mimo tak bliskiego kontaktu zwierząt z ludźmi, nie wszyscy właściciele pamiętają, że od swoich czworonożnych przyjaciół można również zarazić się niebezpiecznymi chorobami odzwierzęcymi. Aby się tego ustrzec należy zachowywać w codziennym życiu kilka nieskomplikowanych zasad postępowania. Polegają one na przestrzeganiu higieny osobistej i myciu rąk po kantaktach ze zwierzętami, utrzymywaniu w czystości otaczającego nas środowiska, utrzymywaniu higieny hodowanych zwierząt, poddawaniu ich regularnie programowi profilaktycznego zabezpieczania przeciwko pasożytom zewnętrzym i wewnętrzym oraz szczepieniom, a także wykonywaniu okresowych badań zwierząt pozwalających na wczesne wykrycie chorób i podjęcie odpowiednich działań leczniczych. Posiadanie zwierzęcia nie jest jednak warunkiem koniecznym do zarażenia się chorobami odzwierzęcymi. Człowiek może zarazić się również wieloma chorobami spożywając niemyte warzywa lub owoce, surowe mięso, bądź inne produkty spożywcze niewiadomego pochodzenia, a także prowadząc niehigieniczny tryb życia.

 Nikt nie chce narazić się na groźne i trudne do wyleczenia dolegliwości, które mogą nieść za sobą nieodwracalne zmiany, dlatego należy pamiętać o przestrzeganiu powyższych zasad, gdyż zdrowie zwierząt jest warunkiem zdrowia ludzi, zarówno dorosłych jaki i dzieci, które nie zawsze pamiętają o podstawowych czynnościach higienicznych, jak na przykład mycie rąk, a mając jeszcze nie w pełni wykształcony układ immunologiczny, stają się niejednokrotnie bardziej podatne na choroby odzwierzęce.
 Lecznica dla Zwierząt HOMEOPATIA
stud.wet. Marcin Czerwiński
www.lecznica-homeopatia.pl

Related Posts
Zostaw odpowiedź

Your email address will not be published.Required fields are marked *