Wigilia dla psa i kota – jak skomponować wigilijną dietę dla naszego pupila?

Wigilia dla psa i kota – jak skomponować wigilijną dietę dla naszego pupila?

Święta Bożego Narodzenia są okresem radości, kiedy spotykamy się całymi rodzinami przy stołach zastawionych wieloma tradycyjnymi potrawami i smakołykami, jednak dla zwierząt są okresem niebezpieczeństw czyhających na ich zdrowie.

Odkąd psy i koty zostały udomowione ich żywieniem zajął się człowiek, niejednokrotnie przypisując tym zwierzętom własne nawyki żywieniowe i prowadząc do błędów żywieniowych, pogłębianych jeszcze przekarmianiem. Wynika to z braku znajomości potrzeb pokarmowych zwierząt domowych. Psy i koty są zwierzętami mięsożernymi – ich przewód pokarmowy jest stosunkowo krótki w porównaniu z innymi gatunkami zwierząt, przez co zwierzęta te nie potrafią wykorzystać większej ilości pokarmu roślinnego, gdyż nie posiadają odpowiedniej mikroflory i enzymów trawiennych. Dlatego głównym składnikiem pokarmowym zdrowych psów i kotów powinny być produkty mięsne, a warzywa i owoce powinny stanowić dodatek wypełniający przewód pokarmowy, poprawiający jego motorykę oraz będący źródłem witamin i minerałów.

W czasie Świąt wielu właścicieli zwierząt zapomina, że ich pupile nie powinny jadać wigilijnych potraw, które nie są dla nich fizjologicznym pokarmem i mogą często powodować niestrawność, a nawet trwałe uszkodzenia przewodu pokarmowego. Wszelkie zmiany w diecie zwierząt należy wprowadzać ostrożnie i stopniowo, dlatego w Wigilię najlepiej pozostać przy dotychczas podawanych pokarmach. Można wyjątkowo podać niewielkie ilości mięsa rybiego bez skóry (np. karpia), ewentualnie trochę rosołu z mięsem i warzywami lub mięso z ryżem. Trzeba uważać, aby nie podawać zwierzętom mięsa z kośćmi, ani ośćmi, ponieważ mogą one być przyczyną utkwienia w początkowych odcinkach przewodu pokarmowego lub powodować perforacje dalszych odcinków układu trawiennego, a podawane w dużych ilościach mogą również predysponować do zaparć. Należy pamiętać, aby nie podawać zwierzętom potraw tłustych i ostro przyprawionych, mogących powodować podrażnienia przewodu pokarmowego. Nie powinno się podawać pieczywa, ziemniaków, bigosu, pierogów, wędlin oraz wielu innych ciężkostrawnych dla zwierząt potraw, których nie sposób tu wymienić, gdyż mogą one w procesie trawienia i fermentacji powodować bóle, wzdęcia i zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego, kończące się na ogół biegunką. Nie należy dokarmiać zwierząt w czasie posiłku, podawać resztek potraw, ani odpadków pozostałych po przygotowywaniu posiłków. Nie wolno podawać ciasta, słodyczy, a zwłaszcza czekolady, mogącej już w niewielkich ilościach wywoływać objawy zatrucia u zwierząt. Nie wolno także podawać alkoholu, nawet niskoprocentowego, który jest bardzo toksyczny dla zwierząt.

Poprawne żywienie jest warunkiem zdrowia zwierząt, a błędy żywieniowe mogą prowadzić do wielu chorób. Dlatego warto pamiętać, że polskie tradycyjne potrawy wigilijne nie są pokarmem odpowiednim dla zwierząt i jeśli koniecznie chcemy zapewnić atrakcje kulinarne naszym pupilom w okresie świątecznym, to najlepiej kupić specjalny smakołyk dla zwierząt lub inną niż do tej pory karmę. Pamiętajmy również o nie przekarmianiu naszych pupili i zapewnieniu im odpowiedniej dawki ruchu, który jest niezbędny do prawidłowej przemiany materii.



Lecznica dla Zwierząt HOMEOPATIA
lek.wet. Adam Czerwiński
stud.wet. Marcin Czerwiński
www.lecznica-homeopatia.pl

Related Posts
Zostaw odpowiedź

Your email address will not be published.Required fields are marked *